YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ilk kez bir reel sektör ihracına katılarak ihracın yüzde 20’sini tek başına alması sadece bizim için değil, ülkemize duyulan güvenin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor” dedi. YDA’nın bir inşaat şirketinin ötesine geçme konusunda çok önemli ve açık bir stratejiye sahip olduğunu belirten EBRD Türkiye Direktörü Michael Davey de “YDA uzun vadeli stratejik ortak olarak çalışmak istediğimiz gruplardan birisidir” dedi.

YDA İnşaat’ın EBRD’nin katılımıyla gerçekleştirdiği 200 milyon liralık tahvil ihracına ilişkin Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenlendi. Burada konuşan Arslan, tahvil ihracı sonucunda sağlanacak fonların havalimanı ve şehir hastanesi gibi altyapı projelerinin öz kaynak finansmanında kullanılacağını söyledi.

Arslan, temmuz ayında gerçekleştirdikleri ilk tahvil ihracı ile sermaye piyasalarını daha iyi tanıdıklarını ve 200 milyon liralık söz konusu tahvil ihracı öncesinde bir çok önemli adımlar attıklarını vurguladı. Ulusal kredi derecelendirme kuruluşu TURKRating’den uzun vadelide güçlü kredi kalitesi notu olan TR AA, kısa vadelide ise en güçlü borç ödeme kabiliyeti notu olan TR A1 kredi notunu aldıklarını hatırlatan Arslan, şöyle devam etti:

“İlk tahvil ihracının tecrübesiyle daha geniş kapsamlı bir roadshow (yatırımcı toplantıları) programı gerçekleştirdik. Roadshow programımız kapsamında Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım gibi Türkiye’nin önde gelen iki büyük kurumunun aracılığıyla içlerinde portföy yönetim şirketleri, emeklilik ve yatırım fonları, sigorta şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve emeklilik sandıklarının da bulunduğu 40’ı aşkın kurumsal yerli ve yabancı yatırımcıyı ziyaret ederek YDA’yı, geleceğe yönelik projeksiyon, hedef ve stratejilerimizi yatırımcılara anlatma fırsatı bulduk.”

Arslan, bu çalışmalar sonucunda özel sektör tahvil piyasasındaki yatırımcıların tamamına yakınının tahvil ihracına katıldığına dikkati çekerek, “Reel sektörde bugüne kadar yapılan en geniş tabanlı tahvil ihraçlarından birini gerçekleştirdik. Yabancı sigorta şirketlerinin de ilk kez doğrudan bir özel sektör tahviline katılmasıyla sermaye piyasalarında ne kadar iddialı bir aktör olduğumuzu da gösterdiğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

YDA
YDA2