YDA İnşaat zorlu piyasa koşullarına rağmen mevcut kredi notunu korumayı başararak inşaat & taahhüt sektöründeki en yüksek kredi notunun bu yıl da yeniledi. TURKrating (İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.) YDA’nın Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notu TR AA+ ve Kısa Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu ise en yüksek not olan TR A1 (en güçlü borç ödeme kabiliyeti) olarak güncelledi.

TURKrating’ten yapılan açıklamada aktif büyüklüğünü iki yıl içinde iki katına çıkaran YDA’nın, hızlı bilanço büyümesinin rağmen güçlü finansal yapısını sürdürebilmesi, öz kaynaklarının artışı, kullandığı finansman enstrümanlarını sermaye piyasalarından da aktif şekilde yararlanarak çeşitlendirebilmesi, başarılı iş modeli, etkin yönetim ve gelişen kurumsal yapısı, istikrarlı büyüme ve gelir kaynaklarının çeşitliliğinin devam etmesi, PPP projelerinin faaliyete geçmeye başlaması ve PPP projelerine ilginin devam etmesi gibi kredi notunu destekleyen faktörler olduğu vurgulanmıştır.

İnşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, PPP sağlık, madencilik, bilişim sektörü, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık, restoran işletmeciliği (F&B) ve hizmet (entegre sağlık tesis yönetimi, apartman yönetimi-güvenlik, catering) gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen gruplarından YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, TURKrating tarafından bu yıl da sektördeki en yüksek kredi notunun güncellenmesinin firmanın finansal gücünü, borç ödeme kabiliyetinin yüksekliğini, geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, zorlu ekonomik konjonktürde firmanın yatırımlarındaki ilerlemeler, finansman olanaklarının genişliği, kullandığı finansal enstrümanların çeşitliliği, taahhüt projelerinde kaydedilen fiziki ilerlemeler ve PPP modeliyle yürütülen sağlık ve havalimanı projelerinin başarıyla tamamlanarak faaliyete geçmesi neticesinde kredi notunun güncellenmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Arslan yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “TURKrating’in derecelendirme notunun bu yıl da teyit edilmesi şirketimizin uzun vadeli büyüme performansına, güçlü finansal yapısına, stratejik sektörlerde konumlanmasına, sektör farklılaşmasıyla yarattığı sinerjiye, prestijli ve itibarlı marka değerine, mali disiplinin korunmasına, güçlü büyümesine ve yatırım vizyonuna hem yatırımcılar, hem de uluslararası kuruluşlar tarafından duyulan güvenin güçlü bir göstergesidir. İçinden geçtiğimiz zorlu süreçte, jeopolitik sıkıntılar ve zorlu ekonomik konjonktüre rağmen sektördeki en yüksek kredi notumuzu korumamız büyük bir başarı. Bu başarımız aynı zamanda ülke ekonomimize derecelendirme kuruluşlarının güveninin devam ettiğinin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor.

YDA Group olarak ülkemize, yeni hükümet sistemimize, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki yeni hükümetimize ve geleceğimize inanıyoruz. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Güçlü Türkiye için, Yeni Türkiye için, ortak geleceğimize katkı sağlamak için, “Değer Yaratmak” zorunda olduğumuz bilinciyle, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için daha çok çalışmaya, üreterek ve daha fazla istihdam sağlayarak insanımızın yaşamına değer katmaya, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimini destekleyen yatırımlarımıza hız kesmeden durmaksızın devam edeceğiz. Biz dinamik bir grubuz ve bugünkü aktif büyüklüğümüzü, istihdam kapasitemizi kat ve kat artırmayı, 2021 sonu itibarıyla ciromuzun yaklaşık 8 milyar TL’ye çıkmasını, önümüzdeki üç yıl içinde aktif toplamımızın yaklaşık 15 Milyar TL’ye çıkmasını ve 20 bin istihdama ulaşmayı amaçlıyoruz. Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nün ve Dalaman Havalimanı Yeni Terminali’nin bu yıl içerisinde hizmete açtık, Manisa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni de yine 2018 yılı Eylülayında işletmeye girmesiyle birlikte yaklaşık 4 Bin ilave istihdam yaratmayı öngörüyoruz. YDA Group olarak devam eden yatırımlarımıza hız kesmeden yenilerini ekleyerek, istihdam yaratarak ekonomimizin güçlenmesi için var gücümüzle çalışmaya ve ülkemiz için katma değer yaratmaya devam edeceğiz.