İnşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, sağlık, madencilik, enerji, sigortacılık ve tarım gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen firmalarından YDA Group’un bünyesinde yer alan YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ilk tahvil ihracında talep iki katını aştı. 100 Milyon TL tutarında 2 yıl (728 gün) vadeli değişken faizli tahvil ihracı başarıyla tamamlandı.  

Sektörünün lider firmalarından olan YDA İnşaat’ın sermaye piyasalarındaki ilk ihracı olan işlem, nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleşti. Gösterge devlet tahvili üzerine %3,50 – %4,00 Ek Getiri oranından satışa sunulan ihraç, yatırımcıların yoğun ilgisi sonucu %3,75 ek getiri oranından fiyatlandı.  İhraca tüm fiyat seviyelerinden toplam 231,8 milyon TL talep geldi.  Tahvil ihracının; YDA İnşaat’ın mevcut kısa vadeli borçlarının daha düşük maliyetle ve daha uzun vadelerde yeniden finansmanına imkân sağlarken, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve gelecekteki ihraçlar için de geniş bir yatırımcı bazı oluşturulmasına  katkıda bulunacağı belirtildi.

İnşaat sektöründe grubun en eski firması olan AKSA İnşaat ile 39 yılı, 2. kuşak olarak ise babaları rahmetli Yaşar Dede Arslan’ın  adına ithafen kurdukları YDA İnşaatın 20. yılını geride bıraktıklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan yaptığı değerlendirmede, ilk sermaye piyasası ihracında sağlanan düşük fonlama maliyeti ve kaliteli talep kompozisyonu şeklindeki başarının, şirketin performansına ve yatırım vizyonuna yatırımcılar tarafından duyulan güvenin bir yansıması olduğunu belirtti. Şirket yöneticilerinin ihraçtan önce Türkiye’nin 20’yi aşkın önde gelen portföy yönetim şirketi ve fon yöneticisiyle gerçekleştirdikleri roadshow (yatırımcı turu) toplantılarına yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Arslan, bunun bir başlangıç olduğunu ve bu ilişkinin daha da kuvvetlenerek süreceğine inandığını dile getirdi. Sürdürülebilir gelişim, portföy çeşitlendirmesi ve kurumsal yönetişim kapasitesini güçlendirme stratejileri kapsamında bundan sonraki dönemde de sermaye piyasalarından farklı enstrümanlar vasıtasıyla etkin şekilde yararlanma arzusunda olduklarını açıklayan Arslan; söz konusu tahvil ihracının Şirkete duyulan güveni pekiştirip; Şirketin sürdürülebilir ve kârlı büyümesine katkıda bulunacağını vurguladı.

Gerek yarattığı katma değer, gerekse de istihdam hacmiyle Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerinin altını çizen Arslan önümüzdeki dönemde yatırımlarının artarak devam edeceği mesajını verdi.

İnşaattan Havacılığa 8 Farklı Sektörde 8000’den Fazla istihdam

Yurt içi ve yurt dışı iştirakleri bulunan, uluslararası düzeyde iş hacmi yaratan, 5,6 milyar USD’yi bulan tamamlanmış projeleri ve hâlihazırda 8 bin kişilik istihdam gücü ile YDA Group, inşaat sektörünün yanı sıra havalimanı işletmeciliği, madencilik, enerji, tarım, sağlık ve sigortacılık sektörlerinde de faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin projeleri arasında Diyarbakır Havaalanı Terminal Binası, Ordu Çevre Yolu ile Tokat Niksar Yolu, Ümraniye, Sarıyer, Muş Devlet Hastaneleri ve Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Polatlı-Afyon Kesimi altyapı yapım işi gibi altyapı ve üstyapıya yönelik taahhüt projelerinin yanı sıra; YDA Park Avenue, Söğütözü Residences, The İstanbul Residence Veliefendi, The Kayseri Forum Residences ve Ankara Business Centre gibi markalı gayrimenkul projeler de yer alıyor. DHMİ’nin 7 Mart 2014 tarihinde yenilediği ihalede en yüksek teklifi (705 milyon Avro + KDV) vererek hali hazırda 2006 yılından bu yana dış hatlar terminalini işletmekte olduğu Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın iç ve dış hatlarını 26 yıllığına işletme hakkını kazanan Şirket; Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) modeliyle hayata geçirilecek olan Kayseri, Konya ve Manisa Şehir Hastanelerinin proje geliştirme, finansman ve hukuki altyapı çalışmalarına da devam ediyor.

huseyin_arslan