-Darbe girişimi, S&P’nin ülke notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesi, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan ihraç iptalleri ve temerrütleri gibi peş peşe yaşanan olağanüstü koşullar nedeniyle morallerin bozulduğu bugünlerde, YDA Group; %40’ını Küresel Yatırımcıların aldığı, başarılı tahvil ihracı ile ekonomi gündemine “Game Changer” olarak damga vurdu.

 -Olağanüstü koşullar nedeniyle bankaların dahi planlanmış ihraç taleplerini geri çektiği bu dönemde, YDA Group 200 Milyon TL.’lik tahvil ihracına çıktı.

 -En uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye Borçlanma Araçları Piyasasında daha önce hiç test edilmemiş 4 YIL uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihraca 250 Milyon TL. talep geldi.

 -Son yılların en büyük özel sektör tahvil ihracında bir ilk gerçekleşerek Türk Lirası cinsinden 4 YIL Uzun Vadeli ilk Özel Sektör Tahvil İhracına imza atıldı.

 -Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, başarılı tahvil ihracını, Çin’deki G20 Zirvesi’nden Türkçe ve İngilizce olarak twitter’da paylaşarak “ Başarısız darbe girişimi ve OHAL ilanı değerlendirildiğinde, %40 nı Küresel Yatırımcıların aldığı bu ihracın çok önemli bir başarı olduğuna ve Türkiye’ye yatırımcı güveninin devam ettiğine ” dikkat çekti.

 -Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)´nın 70 Milyon TL aldığı tahvil ihracına, aralarında yabancı ortaklı bankaların, portföy yönetim şirketlerinin ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu yabancı yatırımcılar ve yerli yatırımcılar katıldı.

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan tahvil ihracı hakkında şunları söyledi: “Yaşadığımız haince darbe girişiminin ardından, S&P’nin ülkemizin kredi derecelendirme notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesi ile birlikte piyasalarda yaşanan moral bozukluğu nedeniyle bazı bankaların dahi planlanmış tahvil ihraçlarını geri çektikleri bir ortamda, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan temerrütler gibi art arda yaşanan olağanüstü olumsuz şartlarda, bize böyle bir zamanda ihraç yapmaktan vazgeçmemizi, üstelik en uzun vadenin 3 yıl olduğu normal piyasa koşullarında dahi hiç kimsenin daha önce denemeye cesaret edemediği 4 yıl vadeli, düşük faizli ve yüksek rakamlı böyle bir ihraca bu konjonktürde çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu. Ama biz, tüm dünyaya ülkemize ve ekonomimize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı dedik, mesele memleket meselesi dedik ve Grubumuzun da finans piyasalarındaki yüksek itibarına inanarak ihracımızı gerçekleştirmeye karar verdik. Tüm ulusal ve uluslararası sıkıntılara rağmen 200 Milyon TL. tutarla çıktığımız ihracımıza gelen yoğun talep neticesinde, toplam ihraç tutarını 250 Milyon TL. ’ye artırdık. Üstelik ; Türkiye Sermaye Piyasalarında bugüne kadar hiç olmamış bir vade ile ülkemiz Borçlanma Araçları Piyasasında ilk defa gerçekleşen 4 yıl vadeli özel sektör tahviliyle büyük bir başarıya imza attık. Bu tahvil ihracımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğine, Sayın Başbakanımızın yatırımcı kimliğine ve Hükümetin reformist programına, ülkemize duyulan güvenin göstergesi ve tabii ki YDA’nın haklı gururu oldu. Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki; olağanüstü koşullar nedeniyle piyasalardaki olumsuz ve karamsar havayı dağıtarak adeta “Game Changer” olduk, piyasalara moral verdik. Tahvil ihracımızın başarıyla sonuçlandığını, ihraçtan çok daha fazla talep geldiğini ve bu zor süreçte vermiş oldukları desteklerinden dolayı yatırımcılarımıza biz de bir jest olarak gelen taleplerin tamamını karşıladığımızı bildirmemize müteakip yurt içinden ve yurt dışından pek çok tebrik ve teşekkür telefonu, mesajı aldık. Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek de Çin’deki G20 Zirvesi’nden ihracımızın sonucunu öğrenir öğrenmez sosyal medyada İngilizce ve Türkçe mesajlarla, “başarısız darbe girişimi ve OHAL ilanı değerlendirildiğinde, %40’nı Küresel Yatırımcıların aldığı bu ihracın çok önemli bir başarı olduğuna ve Türkiye’ye yatırımcı güveninin devam ettiğine ” dikkat çekerek ihracımızın başarısının anlam ve önemini vurguladı. Bundan dolayı Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’e ve tebriklerini ileten herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Hem Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın büyük bir kararlılıkla güçlü destek vermesi, hem de çalıştığımız bankalar ve finans kuruluşlarının, portföy yönetim şirketlerinin, sigorta ve emeklilik şirketleri ile sandıkların, YDA Group’a göstermiş oldukları güven ve destekleri sayesinde gerçekleştirdiğimiz bu çok önemli tahvil ihracımız, uzun vade, düşük faiz ve yüksek miktar gibi teknik başarısının yanı sıra mevcut konjonktürde ülkemiz ekonomisi ve pozitif piyasa algısı açısından çok büyük bir anlam ifade ediyor. Milletçe yaşadığımız bu zorlu süreçte ve piyasanın içinde bulunduğu koşullarda sadece firmamız için değil, ülkemize ve piyasalara duyulan güveni pekiştiren bu ihracımızla finansman kaynaklarımızı çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Konya Şehir Hastanesi gibi Türkiye’deki önemli altyapı projelerimiz için uzun vadede öz kaynak finansmanı da sağlamış bulunmaktayız. Bu tahvil ihracı sonucunda sağlayacağımız kaynağın bir kısmını da kısa vadeli kredilerimizin yapılandırılmasında kullanacağız. Ülkemizde ve uluslararası piyasalarda yaşanan tüm güncel sıkıntılara rağmen tahvil ihracımıza katılım sağlayan, Türkiye’de bir ilki başararak 4 yıl vadeli ihracımıza destek veren, piyasalara da moral aşılanmasına vesile olan, ülkemize ve YDA’ya inanan, başta EBRD olmak üzere tüm yerli ve yabancı yatırımcılarımıza, aracı kurumumuza, roadshowlarda olağanüstü gayret gösteren özveriyle çalışan finans ekibime ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

Ülkemizin geleceğine, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğine, Sayın Başbakanımızın reformcu ve yatırımcı kimliğine, Sayın Başbakan Yardımcımızın ekonomi yönetimine hep inandık, güvendik ve her daim de güvenmeye devam edeceğiz. Güçlü Türkiye için, Yeni Türkiye için, ortak geleceğimize katkı sağlamak için, işadamı olarak “Değer Yaratmak” zorunda olduğumuz bilinciyle, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için daha çok çalışmaya, üreterek ve daha fazla istihdam sağlayarak insanımızın yaşamına değer katmaya, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimini destekleyen yatırımlarımıza hız kesmeden durmaksızın devam edeceğiz. Büyük Türk Milleti’nin el ele vererek ve kenetlenerek bu zorlu günleri de en kısa sürede atlatacağına tüm kalbimle inanıyor, ülkemizin ve asil milletimizin hiç bir zaman bir daha böyle zor günler, ihanetler yaşamamasını, milli birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum.”