Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Finance Awards 2015’te YDA Group, Kamu Özel Ortaklığı modeliyle yapımı süren 1583 yataklı “Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü” projesi ile, EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) ile CEE Bölgesi’nin (Orta ve Doğu Avrupa) “En İyi PPP Projesi” ödülünü kazandı.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde yer alan kurumların değerlendirildiği organizasyonun ödül töreni Londra’da gerçekleştirildi. Ödül törenine pek çok ülkeden şirket temsilcileri, finans sektörü temsilcileri ve danışmanlar katıldı. Törende, Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi Projesi olan ve aynı zamanda şehir hastaneleri arasında finansmanında anlaşma sağlanan ilk proje olma özelliği taşıyan Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nün “En İyi PPP Projesi” ödülünü YDA Group Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Michael Davey, proje finansmanında yer alan Dünya Bankası (IFC) ve Finansbank’ın temsilcileriyle birlikte aldı.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesinin yatırımcısı olarak Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership – PPP) projelerinin öncülüğünü yaptıklarını belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan konuyla ilgili şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nın PPP modeliyle ihale ettiği 16 hastaneden ilki olan 1583 yataklı Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nü 2011’de kazanarak, bu alanda öncü olduk. Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi Projesi olan Kayseri Şehir Hastanesi; şehir hastaneleri arasında inşaatına ilk başlanan ve yine finansmanında da anlaşma sağlanan ilk proje oldu. Bu anlamda diğer projelere örnek teşkil eden bir proje olması nedeniyle de büyük önem taşımaktadır. Kayseri’nin yanı sıra halihazırda 838 yataklı Konya Şehir Hastanesi’nin ve 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi’nin inşaatları hızla devam etmekte olup, 1700 yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi projemizin de ön hazırlık ve şantiye mobilizasyon çalışmaları devam etmektedir. Şehir hastaneleri projelerine toplamda yaklaşık 1,5 Milyar Euro’luk yatırım yapmaktayız. Bundan sonraki projelere de yatırım heyecanımızı kaybetmeden ilgi duymaya devam edeceğiz. Sağlık sektöründe kamu-özel işbirlikleri projelerinde öncülük eden bir şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanı olarak şunun özellikle vurgulanması gerektiğini düşünmekteyim: Şehir Hastaneleri Türkiye’nin Sağlık sektöründe bir devrim niteliğindedir. EMEA Finance gibi saygın bir yayın tarafından aldığımız bu uluslararası ödül de ne kadar başarılı projelere imza attığımızın en güzel kanıtı. Türkiye’deki ekonomik istikrara, şehir hastaneleri projelerine, YDA Group’a ve 420 Milyon Euro’luk dev yatırım değeriyle Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü projemize güven duyarak proje finansmanında yer alan Dünya Bankası’na (IFC) , Ziraat Bankası’na ve Finansbank’a bir kez daha içtenlikle teşekkür ederim.” dedi.