“Uludağ Üniversitesi Öğrenci ve Personel Yaşam Merkezi, Otopark Yapımı ve İşletilmesi İşi” protokolü YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay tarafından imzalandı. 132.000 m inşaat alanında hayata geçirilecek ve 25 yıl işletilecek, yaklaşık 80 Milyon USD yatırım değerine sahip, Bursa’nın da en önemli projeleri arasına girecek Sosyal Yaşam Merkezi’nin 2018 yılında hizmete açılması planlanıyor.
Protokol imza töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay : “Biz bir devlet üniversitesiyiz ve devletin verdiği bütçeler ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Eğer dünya ile rekabet edebilecek bir üniversite oluşturmak istiyorsak, devletin de uyguladığı yap-işlet-devret mantığıyla hareket etmemiz gerekiyor. Bu girişimler bizleri de üniversitelerin girdiği yarışta bir adım öne çıkaracaktır. Katkı koyan tüm yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Uludağ Üniversitesi ve YDA Group’un kamu özel sektör ortaklığı konusunda güzel bir birliktelik örneği sergilediğini vurgulayan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, üniversiteleri bilim ve eğitim yuvaları olarak gördüklerini kaydetti. Üniversiteler kapsamında ilk yatırımlarını Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yaptıklarını açıklayan Hüseyin Arslan: “Bizler üniversitelerdeki gerek hocalarımızın gerekse de öğrencilerimizin yaşam standartlarını yükseltecek, ihtiyaçlarına kampüs içerisinde cevap verebilecek yatırımlar yapıyoruz. Bu çerçevede çok önemsediğimiz Bursa’ya ve Uludağ Üniversitesi’ne yaklaşık olarak 50 bin metrekare bir alan içerisinde diğer alanlarıyla birlikte 135 bin metrekareyi kapsayacak ve yatırım bedeli olarak 80 milyon Dolarlık bir projenin imza töreninde bulunmaktan büyük onur ve heyecan duyuyoruz. YDA Group ailesi ve şahsım adına bizlere bu imkânı tanıdıkları için Rektörümüze ve üniversitemiz yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. Hüseyin Arslan, mühendislik ve mimarlık fakültesinin en başarılı 10’ar öğrencisine ve üniversiteye ilk beşte yerleşen 5 öğrenciye burs sözü de verdi.
Yapılacak projenin öğrenci odaklı olacağının altını çizen Rektör Yusuf Ulcay, “Projemiz sadece üniversite için değil Bursa için de büyük bir kazanım olacaktır. Üniversitemize yakışır, çağdaş bir yaşam merkezinin üniversitemize kazandırılacak olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Yatırımın devlet kaynağından değil, özel sektör tarafından desteklenmiş olmasının birçok avantajı olduğunu görüyoruz. Hem devlet bütçesinden para gitmeyecek hem devletimize para aktarılacak.” şeklinde konuştu.

Sosyal Yaşam Merkezi

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsünde öğrenciler, hasta yakınları ve çalışanların otopark, alışveriş, eğlence, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak dev proje 21 Eylül 2016’da ihaleye çıkmıştı. Yaklaşık 65 bin öğrenci, 8 bin çalışan ve özellikle sağlık hizmeti almak için her gün giriş yapan 10 bin kişi, Görükle Kampüsü’nde yaklaşık iki yıl sonra her türlü ihtiyacını karşılayabilecek. Uludağ Üniversitesi eğitim birimleri ve Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yakınına yapılacak ve muhammen bedeli 80 milyon Dolar olarak hesaplanan Sosyal Yaşam Merkezi ihalesi yap-işlet devlet modeliyle hayata geçiyor.
Toplam 132 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Sosyal Yaşam Merkezi’nde yaklaşık 2 bin araçlık kapalı otopark, kafeterya ve çay bahçeleri, fast food alanları, bankalar, kargo şirketleri, kuru temizleme, kuaför, market, terzi, acente bilet satış ofisleri gibi donanımların bulunuyor. 200’e yakın dükkân, 7 sinema salonu, bowling salonu, 1.000 kişilik amfi tiyatro, farklı kapasitelerde 7 toplantı salonu, yeşil alanlar, yarı açık ve kapalı spor yapma ve dinlenme alanları, açık ve kapalı sergi alanları, 160 adet öğrenci topluluğu ofisi, öğrenci meydanı ve üniversite danışma ofisi yer alacak. Yaklaşık 2 yıl içerisinde bitirilmesi planlanan proje, 4 bodrum kat, 1 zemin kat ve 1 normal kattan oluşacak.