Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kamu ve özel sektör arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi alanında Türkiye’nin deneyimlerinin paylaşıldığı bir konferans düzenlendi. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan konferansta Türkiye’de sağlık sektöründe gerçekleştirilen kamu-özel sektör iş birliği projeleri ve Türkiye’nin bu alandaki deneyimlerine ilişkin bir sunum yaptı.

Kiev’de, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAİD) tarafından yürütülen “Kamu-Özel Sektör İş Birliği Geliştirme Programı” çerçevesinde, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Türkiye-Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) katkılarıyla “Ukrayna’ya Yatırım: Kamu-Özel Sektör İş Birliği Geliştirilmesi Programı ve Türkiye Deneyimi” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk işletmeler hakkında bilgi vererek, Türk yatırımlarının bu ülkedeki başarılarına değindi.

Ukrayna’daki yapısal reformların başarılı olması için 10-15 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulduğunu ve bu sürecin bir maraton olduğunu belirten Tezel, yolsuzlukla mücadelenin de bu ülkede gerçekleştirilecek yapısal reformların uygulanması açısından önemli olduğunu kaydetti.

Konferansta Türkiye’de sağlık sektöründe gerçekleştirilen kamu-özel sektör iş birliği projeleri ve Türkiye’nin bu alandaki deneyimlerine ilişkin bir sunum yapan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan , AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kamu-özel sektör iş birliği alanındaki tecrübelerinin hem Ukrayna’daki yatırımlar hem de Ukraynalıların Türkiye’de yapması muhtemelen yatırımlar için bir örnek teşkil edebileceğini belirterek, Türkiye’nin son dönemde sağlık sektöründe ve şehir hastaneleri alanında büyük bir atılım yaptığını söyledi.

Kalkınma Bakanlığı Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanı Sedef Yavuz Noyan, Ekonomi Bakanlığı Uzmanı Nilay Camcı ve diğer Türk yetkililerin de sunum yaptığı konferansa, Devlet Hava Meydanları İşletmesi yöneticileri de katıldı.

IMG_0477
IMG_0397