Ataşehir’de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) ilk temel atıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) binaları ile YDA Prime Projesinin temel atma töreni; Başbakan Binali Yıldırım katılımıyla gerçekleşti.

Temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ” İstanbul finansman için, yatırımcılar için, yatırımcılara kaynak için en ideal yer. Onun için buraya, bu merkeze ihtiyaç var ve bunun kararını verdik. İnşallah 1-2 sene içerisinde, buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak ve finans merkezi çalışmaya devam edecek. Ben buradan çağrı yapıyorum; Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank başta olmak üzere bütün bankalarımız bir an önce gelsin, burada temeli atsınlar. Finans merkezi demek hepsinin bir araya gelerek güçlerini birleştirmeleri demek. Aksi halde birer birer gelirseniz ne olacak? Zaman kaybı olacak. Zaman kaybı olunca da istediğimiz hızda projeler gerçekleşmeyecek. Bu tesisin bu hale gelmesinde emeği geçen birçok kuruşumuz var. En büyük fikir Sayın Cumhurbaşkanımızın, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanlarımıza, yüklenicilere, TOKİ’ye , YDA Group’a teşekkür ediyoruz. ” dedi.

Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesi kapsamında inşa edilecek BDDK Binası ve YDA Prime iş merkezinin 3 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. 332.672 m2’lik yapı inşaat alanına sahip 3 bloktan oluşan projenin; zemin ve 1. katlarında tüm kampüsle birlikte bir AVM niteliğinde olacak dükkanlar, üst katlarında da ofis alanları bulunuyor.

Günün 24 saati yaşayan bir kampüs olma özelliğinde olan ve 30 bin kişiye istihdam yaratacak dev ölçekteki Finans Merkezinin kalbi olacak konumunda yer alması ve Ümraniye-Ataşehir’de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği güzergahın tam üzerinde olması YDA Prime Projesini farklı ve değerli kılıyor. YDA Prime projesi şık ve işlevsel tasarımı ve  stratejik konumu ile her türlü ihtiyacı karşılayarak iş hayatını kolaylaştırmak ve keyfe dönüştürmek üzere planlanmış, zamana ve ilerisine hitap edecek iddialı bir proje olarak hayata geçiriliyor.