Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Kulübü tarafından düzenlenen “İnşaat Sektörünün Mühendislik Eğitiminden Beklentileri” konulu konferansın davetli konuşmacısı; inşaat, havacılık, sağlık ve tarım gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen firmalarından YDA Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’dı. Arslan; geleceğin inşaat mühendislerine tavsiyelerde bulundu.
Mühendislik Fakültesi E-8 Amfi’de gerçekleştirilen etkinlikte YDA Group Genel Müdür Yardımcısı Cahit Yılmaz ve İnsan Kaynakları Müdürü Kaya Kayacan da birer konuşma yaparak, gençlerle deneyimlerini paylaştılar ve sektörün genç mühendislerden neler beklediği konusunda bilgiler verdiler.
Konferansta müstakbel meslektaşlarıyla biraraya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, inşaat sektörü hakkındaki deneyimlerini aktardı. Kullandığımız yollarla, hastanelerle, evlerle, bürolarla hayatımızın her alanında yer alan inşaat mühendisliğinin önemine değinen Arslan, yoğun rekabet alanına sahip meslekte başarılı olmak için öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 4 yıl boyunca teorik eğitimin verildiği inşaat mühendisliği eğitiminde pratiği kapsayan eğitimlerin yer alması gerektiğine de değinen Arslan, pratik eğitimin önemine vurgu yaptı.
Gelecekte, kısıtlı kaynakların ekonomik olarak kullanılacağı ve doğal çevrenin gözetileceği süreçleri en etkin şekilde planlayabilen, tasarlayabilen ve yönetebilen “İnşaat Mühendislerine” çok fazla ihtiyaç duyulacağını söyleyen Arslan, mühendis adaylarına kendilerini geliştirmelerini ve uzmanlaşmak istedikleri alanları şimdiden seçmelerini tavsiye etti.
Konuşmaların ardından ülkemize verdiği hizmet, gençlerin kendilerini geliştirmelerine sağladığı olanak, örnek ve özendirici saygın meslek yaşamı dolayısıyla YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan’a, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı tarafından “Toplumsal Katkı Ödülü” takdim edildi. Rektör Çarıkçı, Üniversite yönetimi olarak inşaat sektöründeki başarılı çalışmaları ve rol model kişiliği ile ülkemize önemli katkılar sağlayan Arslan’ı ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.