Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Türkiye 2023: Büyüme Nereden Gelecek’ başlıklı oturuma YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan konuşmacı olarak katıldı.

Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın yanı sıra Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman ve Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için büyüme potansiyelini ve potansiyelin yakalanabilmesi için ihtiyaç duyulan adımları masaya yatırdı.

‘2023 hedeflerine inanmalıyız’

2023 yılı ile ilgili bazı tespitler yaparken moral bozmamak gerektiğini söyleyen Hüseyin Arslan Türkiye’nin İnşaat, otomotiv ve enerji alanlarında atılım yapması gerektiğini ifade etti. Arslan “2002 yılında da yeni hedefler koymuştuk. Havalimanı sayısı 25’ten 55’e çıktı. 13 yılda 11 bin kilometre demiryolu değişti. 2023’e kadar 25 bin kilometreye çıkarılması gündemde. 3. köprü tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak bir hamle. Bölünmüş yol 6 bin kilometredeyken bugün 25 bin kilometreye çıktı. Yani biz çok şeyi başardık. Bu yüzden 2023’e de inanmamız gerekir. Bizler yaptıklarımıza bakarsak daha güçlü oluruz. Türkiye’de sağlıkta yap işlet devret modeliyle 20 milyar dolarlık yatırım yapıyor” diye konuştu.

“4 Şehir Hastanesine 1,5 Milyar Avro Yatırım Yapıyoruz”

Sağlık sektörüne de değinen Hüseyin Arslan şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’de 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 27 tane. Avrupa’da bu oran 70 adet. Bir yandan yeni hastaneler açarken bir yandan da eski hastaneleri yenilemek lazım. Kamu bunu Kamu Özel İşbirliği (PPP) modeliyle yapıyor. YDA Group olarak 4 büyük hastanenin ihalesini aldık. 1,5 milyar Avro yatırım yapıyoruz. Kamu hastanelerinin problemi doktor kalitesi değil, binaların eskimiş olması. Bizde şimdi bunu düzeltiyoruz. Son derece modern hastanelere kavuşacağız. Her zaman vurguladığımız gibi, Türkiye’nin Sağlık sektöründe bir devrim niteliğindeki PPP modelinin bir parçası olmaktan mutluluk duymaktayız. Önümüzdeki yıllarda da öncülüğünü yaptığımız PPP modeliyle hayata geçirilecek gerek sağlık gerek diğer altyapı projelerinde de aktif olmayı hedefliyoruz.”