YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ‘Yatırım 2023: Altyapı & Sağlık’ oturumuna konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin en önemli ekonomi buluşması olan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde iki gün boyunca global ve yerel ekonomik konular masaya yatırıldı. Zirvenin ilk gün açılışını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaparken ikinci gün açılış konuşmasını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı. İkinci gün oturumları arasında yer alan “Yatırım 2023: Altyapı&Sağlık” oturumunda konuşmacı olan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan; uluslararası ölçekte kabul gören “Public Private Partnership” (PPP) teriminin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Kamu –Özel Sektör İşbirlikleri(KÖİ) Modeli”nin çok özet bir anlatımla kamunun tecrübesi ve özel sektörün dinamizminin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir model olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yatırımların özel sektör finansmanının marifetiyle yapılmasına dayalı bu model; altyapı yatırımları ya da kamu hizmetlerinde finansman, yatırımların gerçekleştirilmesi, yenilenmesi, işletilmesi veya korunması amacıyla kamu ile özel sektör arasında oluşturulan işbirliği türlerine işaret etmektedir. KÖİ’nin dünyada yaygın şekilde uygulanmaya başlamasının temel unsuru; kıt kamu kaynakları dışında özel sektör finansmanının da altyapı yatırımlarına aktarılmasını sağlamak olarak kabul edilmektedir. Dünyada kabul gören ve her geçen yıl daha da yaygınlaştığını gördüğümüz Kamu-Özel İşbirliklerinin; ülkemizde de doğru anlaşılmasının ve sağlayacağı faydaların farkına varılmasının çok önemli olduğuna inanmaktayım. KÖİ modelinin sağladığı maliyet, süre, bütçe, ekonomik katma değer ve istihdam, teknoloji transferi gibi pek çok avantaj; sağlık sektöründeki kamuoyunun şehir hastaneleri olarak aşina olduğu projelerde görülmektedir. Bu konuda da Türkiye’nin ilk şehir hastanesinin yatırımcısı olarak sağlık sektöründe kamu-özel işbirlikleri projelerinde öncülük eden bir şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanı olarak şunun özellikle vurgulanması gerektiğini düşünmekteyim: Şehir Hastaneleri Türkiye’nin Sağlık sektöründe bir devrim niteliğindedir. Bizler de; bu devrimin bir parçası olmaktan mutluluk duymaktayız. Bu modelin kazananı ülkemizdir, bu nedenle de ülkemizin geleceği için kamu özel işbirliklerinin sayısının her geçen yıl artacağına inanmaktayım.”

2 Milyar Avro’luk Yatırım

YDA olarak Kayseri, Manisa , Konya ve Şanlıurfa olmak üzere toplamda 5 bin yataklık ve 2 milyar Avro’nun üzerinde bir yatırım yaptıklarını söyleyen Arslan: “Bundan sonraki projelere de yatırım heyecanımızı kaybetmeden ilgi duymaya devam edeceğiz. Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nü bu yıl işletmeye açmayı planlıyoruz. Yine Manisa Şehir Hastanesi’ni bu sene sonundan açıyoruz. Bundan sonraki Kamu- Özel İşbirliği ile yatırımını yaptığımız projelerin bitişi ve işletmeye açmamız ile birlikte Altyapı Yatırım Holdingi çatısı altında toplayıp uluslararası platformda gerek fonlarlar, gerek Halk arz metodu ile veya sukuk’la finanse etmeyi düşünüyoruz.” dedi.