İSTANBUL FİNANS MERKEZİ BDDK PROJESİ, (İSTANBUL)

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan ve YDA İnşaat San. ve Tic. A.Ş.’nin arsa satış karşılığı gelir paylaşımı modeli ile inşa edeceği İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ndeki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Binası’nın İnşaatına ait projeler hazırlanmış olup, şantiye organizasyonu ve mobilizasyonu tamamlanmıştır. Proje onayını takiben 2016 yılının ilk yarısında inşaatına başlanılacak olup projenin Aralık 2018 itibariyla bitirilmesi hedeflenmektedir. Sözleşme kapsamında yer alacak, ofis ve alışveriş merkezi ile ilgili tüm ortak alanların ve BDDK’ya teslim edilecek, ofis alanının anahtar teslimi tüm işleri yapılacaktır. Kiralanacak veya satılacak ofis ve alışveriş merkezi bağımsız bölümlerinin içleri shell & core mantığında tamamlanacaktır.

21.717 m² arsa alanlı parselde, 326.000 m²’lik yapı inşaat alanına sahip, zemin+7 katlı podyum üzerinde yükselen 3 bloktan oluşan bir proje yer almaktadır. Projenin zemin ve 1. katlarında dükkan ve lobi alanları yer alırken, üst katlar ofis alanlarından oluşmaktadır. 3 bloktan ikisi zemin+17 kat olup YDA’ya aittir. Diğer blok ise zemin+28 kat olup BDDK’ya aittir. Zemin kat altında 7 adet bodrum kat bulunmaktadır. Bu katların da YDA ve BDDK arasında paylaşımı yapılmıştır. BDDK’ya ait alanlarda hizmet alanları, otopark alanları ve teknik alanlar yer alırken; YDA’ya ait alanlarda otopark, depo ve teknik alanlar yer almaktadır. Söz konusu YDA/BDDK Projesi; hem Finans Merkezinin kalbi olacak hem de günün 24 saati yaşayan bir kampüs olma özelliğinde olan ve 30 bin kişiye istihdam yaratacak dev ölçekteki bir projenin içerisinde yer alacaktır. Projenin bulunduğu bu modern kompleksin hedefi İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi haline getirmek ve markalaştırmaktır. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, değeri çok yüksek, şehir ölçeğinde bir çekim merkezi yaratacak, güçlü, prestijli ve nitelikli bir proje alanıdır. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek proje alanında; tasarladığımız yapıların bütüne uyumuna, özgün ifade zenginliğine, kişilikli mimari anlatımına önem verilmiş olup, LEED kriterleri dikkate alınarak, yenilikçi, sürdürülebilir ve yüksek teknolojiyi barındıran binalar oluşturulmasına özen gösterilmiştir.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ HALK GYO KULELERİ (İSTANBUL)

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından 2016 yılında ihale edilerek yatırımı yapılan Halk GYO Kuleleri’nin yapımına YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2016 yılında başlanılmış olup projenin hedeflenen bitiş tarihi Ağustos 2019’dur. Sözleşme kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin en büyük paydaşlarından biri olarak, proje dâhilindeki arsa üzerinde hayata geçirilecek olan karma proje; 46 ve 34 katlı iki ofis kulesi ve 8’er katlı üç ticari binadan oluşacaktır. İstanbul Finans Merkezi Halk GYO Kuleleri projesinin toplam inşaat alanı 409.664 m2’dir. A sınıfı standartlarda dizayn edilecek ofis kulelerinin İstanbul’un dünya standartlarında, yüksek kalitede ofis ihtiyacını karşılaması hedeflenmektedir.

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL YAŞAM MERKEZİ (ISPARTA)

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile yapılan İrtifak Hakkı Sözleşmesi kapsamında, Isparta ili, Merkez ilçesi, Çünür mahallesinde, üniversite kampüsü içerisindeki 36.843 m2’lik bir alanda gerçekleştirilmesi planlanan Sosyal Yaşam Merkezi, YDA Group bünyesinde yürütülen bir Gayrimenkul Geliştirme projesidir. 55.000’i kampüs içinde olmak üzere 78.000 kişilik öğrenci mevcudu bulunan SDÜ/Doğu yerleşkesinde hayata geçirilmesi planlanan Sosyal Yaşam Merkezi, 15.000 m2 kapalı alanda toplamda 14.000 m2 kiralanabilir alana sahip olacaktır. Yaklaşık 6000 m2’lik (futbol sahası boyutlarında) bir iç avlu çevresinde, 2 katlı bloklardan oluşacak tesis, klasik Türk mimarisindeki Bedesten özelliklerini taşımaktadır. İçerdiği sinema salonları, oyun merkezi, marketi, açık spor alanları, rekreatif açık alanları, amfi ve gösteri platformu, değişik türlerde yeme-içme ve alışveriş üniteleri ile sadece SDÜ’nün değil, Isparta şehrinin de cazibe merkezi olacaktır. İnşaatına 2017 yılı içerisinde başlanılması planlanan projenin 2018 yılı içerisinde hizmete geçmesi hedeflenmektedir.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL YAŞAM MERKEZİ (BURSA)

Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından 2016 yılında ihalesi yapılan Sosyal Yaşam Merkezi Projesinin inşaatı, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından hayata geçirilecek olup, projenin başlangıç tarihi Mart 2018, bitiş tarihi Eylül 2019 olarak hedeflenmektedir. Proje kapsamında, 60.000 m2 otopark ve depo alanları, 50.000 m2 diğer alanlar olmak üzere toplam 110.000 m2 büyüklüğünde yapılacak olan sosyal yaşam alanında 5 adet sinema salonu, yaklaşık 20.000 m2 kiralanabilir mağaza ve food court alanları ile 1.000 m2 büyüklüğünde 12 kulvarlı bowling salonu, açık sergi alanları, dolaşım sahaları amfi tiyatro ve avlular bulunacaktır. Söz konusu tesis, gerek
Uludağ Üniversitesi öğrencilerine/akademisyenlerine, gerek Bursa’dan gelecek olan misafirlere hizmet verecektir.

ULUS KÜLTÜR MERKEZİ (ANKARA)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı’ndan 2016 yılında ihale edilerek yatırım yapılan Ulus Kültür Merkezi Projesi, Kapalı Çarşı, Dolmuş Durakları Yapım İşi Projesi YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından yapılmaktadır. Projeye 2016 yılında başlanılmış olup projenin hedeflenen bitiş tarihi Ağustos 2018’dir. Sözleşme kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen 90.000 m2 kapalı alana sahip Kültür Merkezi ile Kapalı Çarşı ve Dolmuş Durakları İnşaatı İşi, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ulus ve civarı merkez ilçeler için bir cazibe merkezi olarak planlanmıştır. Projenin kapsamından ulaşım merkezi olan Ulus semti için mevcut dolmuş duraklarının daha çağdaş olarak tanzim edilmesi ve kültür merkezi olarak farklı bir yapı oluşturulması öngörülmektedir.