Dalaman  Havalimanı dış ve iç hatlar terminalleriyle, tesislerin işletme hakkının 26 yıllığına devrini kapsayan ihalede en iyi teklifi 705 milyon Euro ile halen dış hatlar terminalini işleten ve Dalaman Havalimanı’nın inşaatını da yapan YDA Group verdi.

DHMİ İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz başkanlığında yapılan ihaleye YDA İnşaat’ın yanı sıra TAV Havalimanları Holding, Limak GMR ve Fraport-IC İçtaş katıldı. İhale, Dalaman Havalimanı  işletme haklarının 31 Aralık 2040’a kadar devrini kapsıyor.

 

200 Milyon Euro Yatırım

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ihale sonrası  yaptığı açıklamada, “180-200 milyon Euro yatırım söz konusu olacak ve proje finansmanı ile yapacağız” dedi. İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz, “İhalenin bir ay içinde sonuçlanmasını bekliyoruz; ardından ihaleyi kazanan şirket iç hat işletmesini devralacak; dış hat işletmesini ise 28 Nisan 2015’ten itibaren alacak” dedi. İhalede açık artırmaya 350 milyon Euro’dan başlandı. İhalede 450 milyon Euro rakamı geçildi. 4 grup da fiyatı artırdı ve bu süreçte ihaleden çekilen olmadı. İhalede teklifler, l’er milyon Euro olarak artırıldı. İhale 454 milyon Euro’ya çıktığında Limak-GMR grubu mola aldı. Limak-GMR grubu ihaleden çekildi. Açık artırma 3 grupla devam etti. Ardından İhalede 640 milyon Euro fiyatına ulaşıldı ve bir mola daha verildi. Sonraki aşamada Fraport-IC İçtaş ihaleden çekildi. TAV Havalimanları Holding de çekilince YDA Group 705 milyon Euro ile en yüksek teklifi vermiş oldu.

dalaman-1
dalaman-2
dalaman-3