YDA Group tarafından; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne inşa edilen Gelibolu Tarihi Milli Parkı’nda 8 bin 600 metrekarelik alan üzerine yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı. 11 odadan oluşan ve 80 milyon liraya mal olan merkezin kurdelesini kesen Erdoğan, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, Çanakkale destanını bugüne ve yarınlara taşımaktan onur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Tanıtım merkezi, çeşitli sahneleri en etkili şekilde göstermek maksadıyla dünyada benzeri olmayan hologram ile filmin aynı anda kullanıldığı bir tekniği barındırıyor. Çanakkale muharebeleri, 2 salonda dağıtılan gözlükler vasıtası ile üç boyutlu olarak izleyicilere sunuluyor. Özellikle Nusrat mayın gemisi ve Ocean zırhlısının canlandırıldığı sahnelerde kullanılan hareketli platform, ziyaretçilerin ekrandaki görüntüyü bire bir yaşamalarını sağlıyor. Orijinalinde Türkçe yapılan anlatım, kulaklıklar aracılığıyla 8 farklı dile çevrilebiliyor.

Merkezdeki 11 salondan birincisi olan ‘Osmanlı Harbe Giriyor’ salonunda, 1914 yılı Cihan Harbi öncesi Osmanlı’nın durumu ve harbe nasıl dahil edildiği kronolojik olarak anlatılıyor. Nusret mayın gemisinin bulunduğu ikinci salonda geminin mayın döşeme işlemi, ziyaretçilere gemi üzerinde gösteriliyor. Hareketli olan platform, sarsıntılarla mayın döşeme işlemini ziyaretçilere hissettiriyor. İtilaf Kuvvetleri komutanlarının amiral gemisi Ocean zırhlısının canlandırıldığı üçüncü salon da yine hareketli platformdan oluşuyor. Gemide, İtilaf Devletlerinin muharebe planlarını izleyen ziyaretçiler, Ocean gemisinin top atışlarının oluşturduğu sallantıyı da hissedebiliyor. Dördüncü salonda, ziyaretçiler Mecidiye tabyasının bombalanmasını ve Seyit Onbaşı’nın tarihe geçen kahramanlığını 3D projektör ve gözlükler ile perdede izleme imkanı buluyor. Beşinci salonda, İtilaf Kuvvetlerinin Gelibolu Yarımadası’nı işgal için geliştirdikleri planlar üç boyutlu harita üzerinde o döneme ait görüntüler ile birlikte sunuluyor. Altıncı salonda ise, 263 Rakımlı Tepe’de Mustafa Kemal’in tarihi emrinin canlandırılması için film ile hologram ilk defa bir arada kullanılıyor. Yedinci salonda ziyaretçilere siperler arasında kara muharebelerinin çeşitli kesitleri ve yaşanmış kahramanlık örnekleri anlatılıyor. Sekizinci salonda Çanakkale hava muharebeleri, hava savaşlarını seyrettirebilmek için gökyüzüne yükseliyor hissi verecek şekilde özel oluşturulmuş bir kubbede, üç boyutlu olarak 7 projektör ile yansıtılan film eşliğinde anlatılıyor. Dokuzuncu salon, ziyaretçilere, harbin sonunda İngiliz ve Anzak birliklerinin yarımadadan çekilişini anlatıyor. 10’uncu salonda harbe ait hatıralar, özel alet ve ekipmanlar, özel gösterim teknikleri ile ziyaretçilere gösteriliyor. 11’inci salonda ise 1915’ten günümüze Türkiye’deki ilerleme ve gelişmeler aktarılıyor.

img_6564-300x200
img_2854-300x200
img_2853-300x200