DALAMAN HAVALİMANI İÇİN İLK TAKSİT ÖDENDİ

–          70.500 Milyon Avro’luk İlk Ödeme Yapıldı

–          1 Milyar Avro’luk Dev Yatırım 

Dalaman Havalimanı İşletme Hakkının Devrine ilişkin ilk kira ödemesi;  YDA Group tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne düzenlenen törenle yapıldı.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra Muğla Milletvekilleri ve çok sayıda bürokratın katıldığı törende YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan; 705 Milyon Avro artı KDV olan işletme hakkı devir bedelinin ilk taksiti olan 70.500 Milyon Avro’luk temsili çeki Bakan Lütfi Elvan’a teslim etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, JW Marriot Hotel’de gerçekleşen törende: “Dünyada halen birçok ülkede krizlerin yaşandığı ekonomide daralmanın görüldüğü bir dönemde kamu ve özel sektörün bir araya gelip böyle bir projeyi gerçekleştirmesi Türkiye ve hükümetimiz için gurur vesilesi. Burada kaybeden hiçbir kesim yok. Devlet kazanıyor. Çünkü devletin kasasından bir kuruş para çıkmadan devletin kasasına aşağı yukarı 700 milyon Euro’nun üzerinde bir kaynak giriyor. Diğer taraftan 200 milyon Euro bir varlık kazanıyoruz. Halkımıza baktığımızda halkımızın da büyük bir kazancı var. Hizmet sunumu daha da güzelleşiyor” ifadelerini kullandı.

DHMİ’nin 7 Mart 2014 tarihinde yenilediği Dalaman Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminalleri işletme hakkı ihalesinde 705 Milyon Avro + KDV ile en yüksek teklifi vererek Dalaman Uluslararası  Havalimanı’nın iç ve dış hatlarını 25 yıllığına işletme hakkını kazanan YDA Group; hali hazırda yurt dışında Kazakistan Aktau Havalimanı ve  2006 yılından bu yana da Dalaman dış hatlar terminalini işletiyor. 28 Nisan 2015’de yeni iç hatlar terminal binası inşaatına başlayacaklarını belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan şunları söyledi: “YDA Group olarak 39 yıllık tecrübemizle Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde toplam değeri 6 milyar doları bulan havaalanları, demiryolları, tünel ve köprüler gibi birçok altyapı projesi ve toplamda 25 milyon metrekareden fazla hastane, konut ve alışveriş merkezleri gibi onlarca proje gerçekleştirdik. İnşaat, havacılık, sağlık, tarım gibi birçok sektörde faaliyet gösteren ve 8 bin istihdam gücüyle Türkiye’nin üretken dinamiklerinden olan YDA’nın böyle büyük projeye imza atmasından mutluluk duyuyoruz.”

Toplam Bedel 1 Milyar Avro 

“Bir ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin o ülke hakkındaki ilk imaj ve son kanaatlerinin oluştuğu yer havaalanlarıdır. 2006 yılında hizmete açtığımız ve hâlihazırda da işletmekte olduğumuz Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminal Projesini yaparken de bu projeyi ticari hedeflerimize ulaşmanın amacından daha ziyade ülkemize kazandırdığımız çok önemli bir eser olduğuna inandık. 2006-2007 yıllarında uluslararası arenada ödüller alarak, yolcu memnuniyeti ve sayısını arttırarak ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamıştır. Aynı heyecan, vizyon ve inançla 200 milyon Euro’luk yatırım bedeliyle Dalamana yeni bir İç Hatlar Terminali kazandıracağız. Bu yatırım bedeliyle birlikte toplam 1 Milyar Avro  bedelle dev bir yatırıma imza atıyoruz. Yeni terminal binası teknik ve görsel açılardan çok ayrıcalıklı bir proje.  Mevcut dış hatlar terminali 96.417 m2 toplam kapalı alana sahip, yeni yapılacak iç hatlar terminali ise 105.585 m2 kapalı alana sahip olacak. Yeni iç hatlar terminalinin bünyesinde 8 adet bagaj konveyör ve 7 adet yolcu köprüsü bulunuyor.  Şuan için yıllarında yurt içi ve yurt dışı gelen-giden yolcu ortalaması 3.776.703’dür. Bu sayının yeni iç hatlar terminali ile birlikte ilerleyen yıllarda çok daha büyük rakamlara ulaşmasını hedefliyoruz.”

huseyin_arslan
2
3
4
5