Toplam yatırım değeri 350 milyon avro olan Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü’nün finansmanında kullanılacak 265 milyon avroluk 18 yıl vadeli yatırım kredisi sözleşmesi Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanaı Hüseyin Arslan ve bankaların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla imzalandı.

Bir YDA Group iştiraki olan ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü’nün toplam yatırım değeri 350 Milyon Euro. 18 yıl vadeli toplamda 265 Milyon Euro’luk kredi anlaşmasında, EBRD’nin 147,5 Milyon Euro B-Loan kredisi (EBRD 67,5 Milyon Euro, Unicredit Bank 50 Milyon Euro ve Siemens Bank da 30 Milyon Euro) ile yer alırken, IsDB 67,5 Milyon Euro ve BSTDB de 50 Milyon Euro sağladı. Teminat mektubu ve hesap bankası olarak anlaşmada yer alan Ziraat Bankası da yaklaşık 70 Milyon Euro’luk inşaat taahhüt mektubu , 80 Milyon Euro’luk da özkaynak garanti mektubu vererek projeye destek sağladı.

İslam Kalkınma Bankası’nın Dünya’daki İlk PPP Sağlık Projesi ve Türkiye’deki İlk Özel Sektör Proje Finansmanı

Bu kredi anlaşmasıyla Konya Şehir Hastanesi’ne İslam Kalkınma Bankası’nın doğrudan katıldığı ve Türkiye’deki ilk proje olma özelliği taşıdığını vurgulayan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan şunları söyledi: “Grup olarak PPP modeliyle yapımı süren şehir hastaneleri projelerinde 4 şehir hastanesiyle hem yatırımcı hem de yapımcı firma olarak rol aldık. Şehir hastaneleri projelerine toplamda 1,5 milyar avro civarında yatırım yaptık. Bundan sonraki projelere de yatırım heyecanımızı kaybetmeden ilgi duymaya devam edeceğiz. Ülkemiz ekonomisi ve sağlık sektörü için çok önemli bir projeye imza atmanın sevincini yaşıyoruz. YDA olarak ilkleri gerçekleştiren bir grubuz ve yine birçok ilki barındıran bir başarı oldu bizim için. Bugüne kadar Türkiye’de hiç yapılmamış bir finansman anlaşması gerçekleştirdik; İslam Kalkınma Bankası Türkiye’de ilk defa bir proje finansmanına doğrudan kredi verdi, dünyada ilk defa bir sağlık PPP projesinin finansmanında yer aldı. Aynı zamanda ülkemizde hem konvansiyonel hem de islami finansmanın birlikte yapıldığı ilk hibrit proje finansmanına imza attık. Bu açılardan gerçekten çok önemli bir finansman anlaşması, çünkü Türkiye’nin önünde yapacağı çok altyapı projesi var, bu projelerin hayata geçirilmesinde yol gösterici olacağına inandığımız farklı finans modellerini ülkemize kazandırmanın ve yeni finansörler bulmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hazine Müsteşarlığımız da farklı finansörlerin ülkemize gelmesi konusuna çok önem veriyor, inanıyorum ki imzaladığımız bu finans anlaşması bundan sonrası için bir başlangıç niteliğinde olacak. Tamamen uluslararası bankalarla sağlanan bu finansal anlaşma için, hem projemiz hem de grubumuz çok ayrıntılı finansal değerlendirmelerden geçti, 18 yıl vadeli bu kadar uzun süreli bir kredi sağlanması grubumuza ve projemize duyulan güvenin bir göstergesi. O nedenle de Türkiye’deki ekonomik istikrara, şehir hastaneleri projelerine, YDA Group’a ve projemize güven duyan bankalara da içtenlikle teşekkür ederim” dedi.

Müezzinoğlu: “2017’de 8 bin yataklı 5 şehir hastanesinin hizmete girmiş olacak”

Ardından Sağlık alanındaki yatırımlara değinen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kayseri Şehir Hastanesi 14 Mart 2017’de, Isparta ve Yozgat 2016 sonu veya 2017 başında, Ankara Bilkent 2017’nin başında açılacak. Şehir hastaneleri konusunda güçlü irade sayesinde gerçekten dünyaya örnek olabilecek bir noktayı yakaladık. Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Aydın ve İstanbul Sancaktepe şehir hastanelerinin bir ay içinde YPK onaylarını alarak ihale süreçlerini başlatacağız. Diğer taraftan kamu bütçesiyle 42 bin yatak kapasiteli 270 hastanenin inşaatlarını devam ediyor. 2017 sonu itibariyle bunlar da milletin, ülkenin hizmetine girecek” dedi.

EBRD: “ YDA uzun vadeli stratejik ortağımız”

EBRD Türkiye Direktör Yardımcısı Şule Kılıç şunları söyledi: “EBRD olarak uzun vadeli altyapı projelerine kredi verirken uluslararası standartlarda kurumsal yönetim ilkelerini benimsemiş güçlü kurumlarla çalışıyoruz. Bizim için önemli olan çalıştığımız kurumların uluslararası standartlarda kurumsal yönetim ve şeffaflık ilkelerini benimsemesi, çevre, sosyal etki ve iş güvenliği konularında uluslararası standartlarda çalışıyor olmasıdır. Söz konusu kriterlere sahip, güven veren itibarı çok güçlü olan bir firma olarak YDA’yı EBRD’nin uzun vadeli stratejik ortağı olarak görüyoruz. PPP sağlık sektöründe öncü güzide bir şirket olması, gelecek vaat eden stratejik sektörlerde konumlanması, uluslararası standartlarda markalaşmak için uluslararası standartları yürekten benimseyen üst yönetimi, güçlü firma yapısı gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak bu yatırımda kredi sağladık. YDA ile pek çok projede birlikte çalışmaktayız bundan sonrasında da var olan stratejik ortaklığımızın devam edeceğine inanıyoruz.”

IsDB: “Türkiye’nin küresel İslami finansın büyük havuzunda yerini sağlamlaştıracağını ummaktayız”

IsDB’nin Başkan Yardımcısı Dr. Sayed AQA; “Bu finansman birçok yönüyle dönüm noktası niteliğinde bir başlangıçtır” diye belirtti. “Bu işlem ile, Türkiye açısından uzun vadeli İslami proje finansmanın önemi vurgulanmaktadır. İslami finans, konvansiyonel finansman biçimlerinin yanı sıra, bunlara tamamlayıcı bir finansman türü sunmakta olup, bu türden başarılı işlemle birlikte, Türkiye’nin küresel İslami finansın büyük havuzunda yerini sağlamlaştıracağını ummaktayız.” Dedi. IsDB Türkiye Ülke Direktörü Sayın Salah Jelassi ise konuya ilişkin olarak; “Türkiye’nin mevcut hastane altyapısını modernleştirerek, uluslararası standartlara ulaştırmayı hedefleyen T.C. Hükümetinin Sağlıkta Dönüşüm Programının bir parçası olduğumuz için mutluyuz.” ifadelerini kullanmıştır. Şehir hastaneleri projelerinde toplamda yaklaşık 1,5 Milyar Euroluk yatırım yapan YDA Group, finansmanını tamamladığı Konya Şehir Hastanesi’nin yanı sıra 1583 yataklı Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü ve 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi’nin inşaatlarına hızla devam etmekte olup, 1700 yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi projesinin de ön hazırlık ve şantiye mobilizasyon çalışmalarına devam etmektedir.